Gözlük Seçmenizi Kolaylaştıracak Tüyolar

  • Ana Sayfa
  • /
  • Gözlük Seçmenizi Kolaylaştıracak Tüyolar

Gözlük Seçmenizi Kolaylaştıracak Tüyolar

Yüz Şeklinize Göre Gözlük Seçmenizi Kolaylaştıracak Hepsi Birbirinden Harika Tüyolar!

Bir ihtiyaç malzemesi olduğu kadar, en sevilen aksesuarlarımız olarak da hayatımıza renk katan gözlüklerin seçimi ise bir o kadar zorlu!

Sezon trendlerine göre seçilmiş, yüzünüze oturmayan gözlükler yerine; yüz şeklinizi belirleyip stilinize uygun gözlüğü seçin.

Nasıl mı? İşte böyle...

Gözlük seçiminde dikkat etmeniz gereken temel unsurlar:

  • Çerçevenin şekli, yüz şekliniz ile kontrast oluşturmalı.
  • Çerçevenin boyutları yüz boyutlarınız ile orantılı olmalı.
  • Göz bebekleriniz çerçeveyi tam ortalamalı.
  • Çerçevenin rengini seçerken saç ve göz renginiz kadar, kıyafetlerinizde çoğunlukla tercih ettiğiniz renk tonlarında bir seçim yapmalısınız. Böylece kombinlerken de sıkıntı yaşamazsınız.

1. Oval Yüzler
Kutlama zamanı – kazanan bileti çektiniz! Veya – veya şöyle anlatalım – gözlükler için mükemmel yüzünüz var ve herhangi bir optometrist için size çok geniş seçenek aralığı sunması kolay olacak. Neredeyse tüm çerçeveler görünüşünüze yakışacak. Bununla birlikte, saplarda çok bol orantılanmış olan çerçevelerin veya çok küçük yuvarlak gözlüklere dikkat edin. Sizin için en iyi tercih dörtgen tasarımlar olacaktır.

2. Yuvarlak Yüzler
Köşeleri vurgulayan seçkin ve daha dar çerçeveleri, yani kareden hafif dikdörtgene kadar tasarımları denemenizi öneririz. Bunlar yuvarlak bir yüze eklenmiş konturlar verecektir. Cesur olun ve renklerle eğlenin. Daha geniş çerçeveli gözlükler de sizde iyi durur. Yumuşak, ince ve yuvarlak çerçevelerden kaçının.

3. Geniş Alınlı ve Sivri Çeneli Üçgen veya Kalp Şekilli Yüzler
En iyi tercihleriniz kesinlikle oval veya yuvarlak çerçevelerdir – veya zarif tonlarda daha yumuşak ve daha düz tasarımlardır. Bu gözlükler sayesinde yüzünüzün uzunluğunu görsel olarak bölünür ve kesinlikle görünümünüzü kuvvetlendirir. Çok küçük veya çok renkli çerçeveleri tercih etmeyin.

4. Uzunlamasına veya Dörtgen Yüzler
Dar bir yüzünüz var, çene kemikleriniz nispeten düşük yerleşimli, çeneniz ve alt çeneniz en ayırt edici yüz özelliğiniz. Uzunluğunu ideal oranlara indirerek, görsel olarak yüzünüzü böldüğü için, bu tip gözlükler kesinlikle görünümünüzü güçlendirecektir. En iyi seçenekleriniz geniş köprülü ve düşük oturan kulak saplı gözlüklerdir. Sizin için çok küçük olan bir tarzı tercih etmediğiniz sürece, oval çerçeveler yüzünüze yakışacaktır. Zarif konturlu çerçevesiz gözlükler de yüzünüz için mükemmel olabilir.

5. Kare Yüzler
Sizin durumunuzda, amaç yüzünüzü görsel olarak gözlük tasarımının yardımıyla uzatmak olmalıdır. Çene, çene altı ve alın en ayırt edici özellikleriniz. Çok küçük olmayan ve düz hatlı tasarıma sahip hafif yuvarlak çerçeveleri deneyin. Çerçevesiz gözlükler de mükemmel uyum sağlayabilir. Küçük gözlüklerden ve köşeleri belirgin olanlardan kaçının.